Elementarz optymalizacji matematycznej – czym jest i dlaczego Twoja firma jej potrzebuje.

Ten blog ma na celu pokazanie, jak wykorzystać AI w procesach planowania. W tym poście chciałbym przedstawić Ci optymalizację matematyczną — najważniejszą technikę AI używaną do wspierania procesów decyzyjnych. Jest ona „koniem pociągowym” planowania opartego na AI. Napiszę również kilka słów o tym, jak pomaga ona firmom na całym świecie. A na koniec — wymienię kilka powodów, dla których również Twoja firma powinieneś z niej skorzystać!

Czym jest optymalizacja matematyczna?

Jest to zbiór technik matematycznych, które pomagają firmom podejmować bardzo złożone decyzje biznesowe. Ujmuje ona cechy problemu decyzyjnego poprzez tzw. model optymalizacyjny. Ten z kolei składa się z funkcji celu (celów, które chcesz osiągnąć), zmiennych (decyzji do podjęcia) i ograniczeń (zasad, których należy przestrzegać).

W jaki sposób optymalizacja matematyczna pomaga firmom na całym świecie?

Istnieją trzy sposoby, w jakie optymalizacja matematyczna pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji.

  1. Optymalizacja matematyczna jest w stanie wskazać Ci taki zestaw decyzji do podjęcia, których wynikiem jest najlepsze możliwe rozwiązanie dla Twojego biznesu. W wielu sytuacjach można matematycznie udowodnić, że rozwiązanie, które dostałeś jest najlepszym dostępnym.
  2. Optymalizacja matematyczna tworzy przejrzystość w procesie planowania. Możesz z góry znać jakość generowanych planów (niezależnie od tego, jak mierzysz jakość).
  3. Optymalizacja matematyczna jest w stanie pogodzić wiele (sprzecznych) celów. Więcej – dzięki optymalizacji jesteś w stanie wycenić każdy z kompromisów, na który musisz iść. Koniec z „wojnami planistycznymi”!

Dlaczego Twoja firma potrzebuje optymalizacji matematycznej?

Istnieją trzy główne powody, dla których powinieneś używać optymalizacji matematycznej w swoim planowaniu:

  1. Optymalizacja matematyczna umożliwia wykorzystanie danych do generowania wartości biznesowej. Jeśli masz wystarczająco dużo danych, aby prowadzić swoje planowanie w MS Excel, jesteś „prawie w domu”.
  2. Wdrażanie optymalizacji matematycznej jest łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. W ciągu ostatnich dziesięcioleci komputery i algorytmy przyspieszyły tak bardzo, że wiele problemów kiedyś uważanych za nierozwiązywalne teraz przestaje takimi być. Dodatkowo, aby rozpocząć wdrażanie, potrzebujesz tylko osoby, która rozumie podstawy optymalizacji matematycznej. Na rynku jest również wielu ekspertów, którzy pomogą Ci ulepszyć Twoje systemy optymalizacyjne.
  3. Wielu z Twoich konkurentów już używa optymalizacji. Robią tak, ponieważ konsekwentnie dostarcza ona korzyści biznesowych. Systemy optymalizacji matematycznej są dziś obecne w niemal wszystkich branżach na świecie. Niektóre z najbardziej spektakularnych sukcesów to Deutsche Bahn i PwC. Pomaga ona również w szpitalach i wojsku.

Jesteś ciekawy, jak wdrożyć optymalizację matematyczną w swojej firmie? Bądź na bieżąco z wpisami na moim blogu!